HISTORIA RACKETLONA

Racketlon wymyślili Finowie w latach 80 ubiegłego stulecia, natomiast Szwedzi w latach 90 ujednolicili przepisy i wprowadzili zasady podobne do tych, które obowiązują obecnie. 
Pierwsze Indywidualne Mistrzostwa Świata odbyły się w 2001 r. w Gothenburgu w Szwecji, gdzie swoje pierwsze tytuły mistrzowskie wywalczyli reprezentanci Finlandii: Katja Aminoff (kat. Elita), Mikko Kärkkäinen (kat. Elita) oraz Harri Peltola (kat. +45). 
Pierwsze Indywidualne Mistrzostwa Polski rozegrano w 2004 r. w Zgierzu w ośrodku sportowym Stacja Nowa Gdynia, a Mistrzami zostali Sylwia Borek z Nowego Sącza oraz Leszek Borys z Choszczna.
 
Od roku 2002 rozgrywane są Drużynowe Mistrzostwa Świata, w których w roku 2009 zwyciężyła reprezentacja Polski w składzie: Marta Jeż, Krzysztof Samonek, Norbert Stolicki, Rafał Rykowski, Marek Wojnarski, Robert Wyszyński, Piotr Zawirski (artykuł o wspaniałym sukcesie polskiej drużyny znajduje się TUTAJ).
 
W roku 2006 w belgijskiej miejscowości Oudenaarde rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata w Grach Podwójnych. Mistrzostwa rozegrano wówczas tylko w dwóch kategoriach: w deblu mężczyzn zwyciężyli Szwedzi Mathias Fagerström i Rickard Persson, natomiast w mikście najlepsza okazała się szkocka para Katy Buchanan i Calum Reid.
W Polsce pierwsze Mistrzostwa Polski w grach podwójnych rozegrano w 2007 r. w Zgierzu. W deblu mężczyzn zwyciężyli Norbert Stolicki i Krzysztof Samonek, a w mikście Krystyna Szwajkowska i Jacek Szubert. 

Loading...
Loading...